דף הבית
על השיטה
טיפולים
קרניו סקראל
אוסטיאופתיה
לימודים
מאמרים
אודות
המלצות
תרפיה סומאטית
גלריית תמונות
צור קשר

 

טראומת הלידה טראומת הלידה

מאת ענת שיינמן

טראומת הלידה

 טראומת הלידה

טיפול בתינוקות וילדים באמצעות המערכת הקרניו סקראלית.

 

 

הייתה לי ההזדמנות והזכות להשתת, בלידה של אחת ממטופלותי.

מי שנכח אי פעם בלידה בוודאי היה מסכים שאכן זהו ארוע מרגש ומיחוד , אך יחד עם זאת טראומתי לאם וליילוד.

בתהליך הלידה היילוד עושה דרכו מטה דרך תעלת לידה צרה שאינה מאפשרת מעבר קל, ראשו מוביל ונדחס מטה, תהליך שבמקרה הטוב אורך כמה שעות אך לעיתים

 שעות או יותר.

ראשו של היילוד אינו מבנה אחיד וקשיח , אלא מורכב מהרבה עצמות אשר מחוברות על ידי רקמות עדינות.

בסיס הגולגולת אשר מוביל בתעלת הלידה הוא מבנה גמיש שמורכב מארבע עצמות שמחוברות על ידי סחוס.

בתהליך הלידה העצמות נדחסות אחת כלפי השנייה כך שקוטר הראש נהפך לקטן יותר. אפקט "|הטלסקופ".

זהו כמובן תהליך טבעי שמאפר לראש גדול יחסית לעבור דרך מעבר צר יחסית. לאחר היציאה אמורות העצמות חזור למקומן הטבעי , זאת באמצעות כוחות ההסתגלות והתיקון העצמי, בעזרת הבכי והמציצה החזקה חוזרות למקומן עצמות הגולגולת הדחוסות ומאפשרות לראש להתעצב מחדש (בשפה המקצועית molding). (להיעצב- מלשון עיצוב)

אך מה יקרה אם העצמות אינן מצליחות להשתחרר לגמרי?

מה קורה כאשר כוחות ההסתגלות והתיקון העצמי אינן חזקים דיים בכדי להתגבר על הדחיסה והבכי והמציצה אינן חזקים מספיק בכדי לאפשר לכל המרפסים להשתחרר ולחזור למקומן הטבעי.

הייתכן שעיצוב בלתי תקין או בלתי מושלם של הגולגולת והראש ישפיע על התפתחות תקינה של התוכן שבתוכו, המוח ומערכת העצבים?

 

מה יהיו ההשפעות לתווך הקצר ומה ההשפעות על התפתחות תקינה בתווך הארוך?

הנסיון מראה שלעיתים רחוקות מתבצע תהליך העיצוב המחודש של הגולגולת בצורה מושלמת. מושלמת פרושו שכל החסימות והדחיסות משתחררים לגמרי. זהו כמובן תהליך מאד אינדיבדואלי שמשתנה בהתאם לתהליך הלידה ותקופת ההיריון שכל אחד עובר.

 

במקרה של ד"ר ויולה פרימן-רופאה אוסטיאופתית מארה"ב של  יילודים , מחקר שהתפרסם בביטאון הרופאים האוסתיאופתיים בארה"ב, התגלה שמתוך  יילודים שנבדקו בקפידה רק  מהם היו בעלי תנועה סימטרית חופשית בכל מפרקי הגולגולת ועצם העצה.

שהם מהווים רק % מכלל התינוקות הנבדקים.

לרובינו תוצאות ההגבלה יהיו יחסית מזעריות אך כאשר:

  1. תהליך הלידה ארוך וממושך מעל 24 שעות.

  2. צירים מוקדמים מחודש 5-6

  3. תנוחות חריגות, עכוז או מנח ראש לא נוח ליציאה.

  4. ראש גדול יחסית וקשה למעבר

  5. הפרעה במעבר –קשורה באגן האישה או בעצם הזנב של האישה.

  6. לידת מלקחיים וואקום.

  7. חבל תבור כרוך סביב בצוואר ומונע מעבר קל.

  

במקרים אלו קרוב לוודאי שהראש יספוג לחץ עודף וממושך והסיכויים שכל המפרקים ישתחררו לגמרי קטן.

המצב הנורמלי והתקין של הגולגולת- במפרקים בין העצמות (אזור התפרים אצל המבוגר ואזור המרפסים אצל התינוק) מאפשרים תנועה קטנה יחסית אך חשובה לכל תפקוד הראש, המוח ומערכת העצבים. תנועה זו במיוחד משוחררת אצל הרך הנולד והיא ממשיכה לאורך כל החיים.כיום אנו יודעים שאין אף פעם התגרמות מוחלטת בין העצמות , כן שהתפרים ביניהם משמשים מפרקים לכל דבר, שמאפשרים תנועה זעירה. כל חקלי הגולגולת , חלקים חיצוניים ופנימיים עלולים לזוז מאופן משמעותי שימנע ויפריע לתנועה חופשית ותקינה להתרחש. מגבלות בתנועה, חוסר סימטריה ועוויתים מסוגים שונים  עלולים להשפיע על הראש בכללותו וכל האיברים שנמצאים במצב נורמאלי ותקין של הגולגולת - המפרקים בין העצמות (אזור התפרים אצל המבוגר ואזור המרפסים אצל התינוק) מאפשרים תנועה קטנה יחסית אך לחשוה לכל תפקוד הראש, המוח ומערכת העצבים.

תנועה זו במיוחד משוחררת אצל הרך הנולד והיא ממשיכה לאורך כל החיים.

כיום אנו יודעים שאין אף פעם התגרמות מוחלטת בין העצמות כך שהתפרים ביניהם משמשים מפרקים לכל דבר, שמאפשרים תנוה זעירה . כל חלקי הגולגולת, חלקים חיצוניים ופנימיים עלולים לזוז באופק שימנע ויפריע לתנועה חופשית ותקינה להתרחש. מגבלות בתנועה, חוסר סימטריה ועיוותים מסוגים שונים עלולים להשפיע על הראש בכללותו- וכל האיברים שנמצאים בו, כולל עצבים קראנילים, ולהשפיע על התפתחות המוח ומערכת העצבים.

לעצם בסיס גולגולת _(occiput) , חשיבות מדרגה ראשונה. מכיוון שזוהי העצם אשר מובילה את הראש בתעלת הלידה, היא פגיעה במיוחד בגלל שתי סיבות עיקריות:

  1. מיקומה גורם לכך שהיא סופגת את הלחץ הגדול ביותר.

  2. היא אינה עצם אחידה אל מורכבת מ 4 חלקים שמחוברים יחדיו באמצעות סחוס גמיש.

4 העצמות הנ"ל יוצרות את הפתח שדרכו עובר חוט השדרה מהגולגולת לצוואר.

 

מכאן ניתן להסיק שתזוזה קטנה במקומן של עצמות אלו עלולה להביא ללחץ על חוט השדרה או לחץ על העצבים שיוצאים בפתחים שבין העצמות- עצבים בעלי תפקידים שונים.

לדוגמא, עצב ה – 8 שקשור למציצה ותנועת הלשון, או לחץ על המוח הקטן.

הסימפטומים והתנועות הנלוות יכולים להיות מגוונים.

במקרים הקלים , הסימפטומים מתפתחים לאט לאט , עם הזמן בדר"כ .

תופעות אלו יחשבו במצב "נורמאלי" של בריאות לא אופטימאלית , מצבים של מגבלות ביכולת התפקודית המלאה או שינויים בתכונות אופי, עצבנות, בכי בלתי מוסבר, פליטות, הקאות, קשיים במציצה מלאה ומכוונת ואפילו חסימה בצינור הדמעות.

במקרים אחרים : בעיות קורדינציה מוטורית, קשיי למידה, קשר וריכוז.

הבעיות לא יופיע על פני השטח באופן מיידי אלא יתפתחו בהדרגתיות, זאת מכיוון שבהתחלה המחסום בגולגולת לא יגרום לבעיה בהתפתחות המוח עד אשר המוח מגיע לשלב שבו הוא נתקל בהגבלה של המבנה שמכיל אותו. כמו כן בעיית למידה , קשב , התנהגות ,יופיעו רק כאשר תהיה בשלו התפתחותי , כאשר תבניות יותר מורכבות של תגובה  נכנסות לפעולה.

בלא מעט מן המקרים מהסוג הזה מושלכות הבעיות על מגבלות ביכולה, גורמים גנטיים , בעיות פסיכולוגיות או מכלול של גורמים לא ידועים.

במקרים חמורים יותר התופעות יהיו ברורות יותר ומיידיות יותר. טונוס שרירי גבוה, נמוך, או לא מווסט, המיפלגיה, בעיות נשימה, עיוותים גולגולתיים, או אפילו שיתוק מוחין.

האבחנה הרפואית הקונוונציונאלית תהיה מנומקת בפגיעה במוח עצמו, כאשר במרקים רבים המוח ומערכת העצבים מוגבלים ומושפעים המיכל (הגולגולת) שבו הם נמצאים (שמכיל אותם).

 

 

מקרה קיצוני שתועד בספרות האוסטיאופתית, ד"ר ברל ארביקל מארה"ב:

אישה ילדה בניתוח קיסרי תינוקת לאחר 12 שעות צירי לידה עם מנח ראש לא טוב

(Face Presentation). התינוקת כמובן ספגה לחצים שהביאו לפגיעה- הסימפטומים – חוסר חמצן , הכחלה- Cynosis , בכי חלש, רעידות והקאות Projectile Vomiting.

בבדיקה אוסטאופתית נמצא שחוץ מחוסר סימטריות ועיוותים ל 4 חלקי ה Occiput, מסביב למעבר חוט השדרה הייתה גם חסימה בעצמות הטמפרול Temprol , עצמות המצח היו שטוחות כך שכמעט לא היה שקע בין האף למצח.

לפני שעברה טיול אוסטיאופתי נאמר להורים ע"י הרופאים שהמוח עבר נזק בלתי הפיך.

עלינו לזכור שבזמן הלידה המוח ומערכת העצבים רחוקים מלהיות בשלים מבחינה התפתחותית.

ההקאות הפסיקו מייד עם הטיפול הקראנילי הראשון , וחוסר החמצן לאט לאט נעלם כך שלא הייתה זקוקה לקבלת חמצן.

אחרי הטיפול השני החלה למצוץ ולבלוע בכמות ראויה, במשך יומיים לא היה עוד טיפול, הסימפטומים הקליניים הקשים נעלמו כמעט כליל , נעשה טיפול נוסף לתקן את החיבור בין האף למצח. הילדה הזו גדלה להיות ילדה שמחה, נורמאלית בהתפתחותה לחלוטין.

המוסד הרפואי אינו מכיר במערכת הקרניו סאקרלית  ולכן מקרים רבים שהתופעות והסימפטומים מקורם במערכת הקרניו סאקרלית אינם מאובחנים נכון ואינם מטופלים.

טיפול מיידי ככל הניתן היה מביא במקרים רבים לפתירת בעיות רבות והיה מונע התפתחותן של בעיות רבות בהמשך. לפי התפיסה האוסטיאופתית בהיותה גם רפואה מונעת, היה רצוי שכל יילוד יעבור בדיקה אוסטיאופתית בכדי לבדוק שכל המרפסים אכן השתחררו לגמרי.

  

מהם הסימפטומים שמקורם עלול להיות במערכת הקרניו סאקרלית ושעלולים להיעזר /מאד נעזרים בטיפול אוסטיאופתי:

1.

2.

3.

4.

 

החלקים השונים של עצם ה- Sphenoid וה Temporal מתגרמים בשנה הראשונה לחיינו:

4 חלקי ה Occiput מתגרמים בין גיל 3 ל 6, אם יישארו עיוותים בתוך המערכת עד גיל זה אז הגדילה תופרע בצורה זו או אחרת.

אפילו אחרי גילאים אלו הגולגולת נשארת בעלת יכולת תנועה ובעלת גמישות מסוימת ולכן עדיין ניתנת להשפעה, אך ככל שתבנית האסימטריה או החסימה תימצא לאורך זמן כך זמן הטיפול יהיה יחסית ארוך יותר.

ישנם בעיות שונות ומגוונות שקשורות ללידה ולזמן התפתחות העובר, חלקם חמורות יותר חלקם פחות. בעיות פיסיות ופסיכו- פיסיות ובעיות בריאותיות מסוגים שונים.

כל הבעיות ישתקפו במערכת הקרניו-סאקרלית בין אם מקורם במערכת זו ובין אם לאו.

רבים מהם יוכלו להיעזר דרך טיפול מיומן ועדין , על ידי אוסטיאופת  מיומן.

 

 

 

חזרה לרשימת המאמרים

 

נבנה ע"י צדוק לביא

 

טלפון 054-4797467   anat@body-wisdom.co.il

 http://body-wisdom.blogspot.com/